Kim bu kırmızılı kamyon?

O’nu ilk görüşümden bu yana uzun zaman geçmişti ama aklımdan hiç çıkmıyordu. Gittiğim her yerde, geçtiğim her yolda farlarım onu aradı. Hatta “acaba mı?” diye birkaç kırmızılı kamyonun arkasına bile takıldım. Neyse ki Memiş Bey çok geçmeden direksiyonu çeviriverdi de bu hayallere fazla kapılmadan kendime geldim.

Ertesi hafta İstanbul’dan Ankara’ya doğru yol alıyorduk. İçimi acayip bir heyecan kapladı, Bolu’dan geçecektik! Uzunlarımı yaktım ve geçtiğim her yolu dikkatle incelemeye başladım. Tam Düzce yoluna girmiştik ki ileride bir kalabalık dikkatimi çekti,  yaklaştıkça bir kırmızılık görüyordum. Yine “farlarım beni yanıltıyor olmalı” diye düşündüm ama sağ şeride doğru çekmekten de kendimi alamadım. Ötedeki adamlar bize doğru el-kol hareketleri yapıyor, yardım istiyorlardı. Memiş Bey de görmüş olacaktı ki biraz daha hızlandık ve onların yanına vardık.

Ve işte oradaydı; kırmızılı kamyonum. Yolda kalmış, emniyet şeridinde öylece hareketsiz duruyordu. İçimi bir korku kapladı, bir şeyler yapmak istiyordum. Çok şükür Memiş Bey hızla arabadan indi, oradaki adamlarla bir şeyler konuştu, motorunda arıza var dediler. Ardından yanıma gelip, bir halatla beni ve kırmızılı kamyonu birbirimize bağladılar. Memiş Bey binmeden önce kaputuma dostça vurup, “Hadi bakalım aslanım, göreyim seni” dedi. Ve yola çıktık. Evet, yol boyunca kırmızılımı ben çektim. Arada bir çukurlara giriyor, şıngırdıyordu. Sanki yüzlerce şişe kasasında şarkı söylüyor gibiydi.   Doğduğumdan beri motorumu bu kadar güçlü, kendimi bu kadar dinç hissetmemiştim.

Uzun süren bir yolculuktan sonra tamirhaneye ulaştık, ne yazık ki hala kendine gelememişti. Onu orada öylece bıraktık, ben adını bile öğrenemeden tekrar yola koyulduk. Ama o gün Memiş Bey benim adımı koydu.  “Hadi bakalım Kahraman!” dedi, “bizden bu kadar”. Artık ben bir Kahraman’dım, güçlü, dayanıklı, yardım sever Kahraman… 

Paylaşınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>